Test Genesis Xenon 800 – modularna i ultralekka mysz do gier

Stanisław Sobczak

Genesis to producent, którego większość produktów jest bardzo przystępnych cenowo. Sprzęt z wyższej półki cenowej zwykle jest bardzo dobry i nie odstaje poziomem od konkurencji, więc sprawdzę w tej recenzji czy model Xenon 800 także zalicza się pod te kryteria. Czy polski producent po raz kolejny zaskoczy nas swoją myszką? Przekonajmy się!

Genesis Xenon 800 – Opakowanie

Pudełko, w którym znajduje się gryzoń, jest bardzo proste i minimalistyczne. Na jego przedniej części znajdziemy render przedstawiający wygląd myszy oraz informacje na temat jej podświetlenia, wagi i sensora. Z tyłu zamieszczona jest lista wszystkich elementów wchodzących w skład zestawu, jak również krótki opis produktu przetłumaczony na kilka języków. Typowo dla Genesis, opakowanie utrzymane jest w barwach grafitowej i czerwonej. W pudełku znajdziemy mysz Xenon 800, wymienny górny panel, cztery nakładki na przycisk DPI (dwie czarne i dwie czerwone), dodatkowy komplet czarnych ślizgaczy, tackę z ciężarkami oraz instrukcję obsługi. Zestaw nie zawiera niestety griptape’ów.

Zawartość pudełka

Genesis Xenon 800 – Jakość wykonania

Xenon 800 wykonany jest z dobrych jakościowo tworzyw. Pomimo faktu, iż jest to myszka modularna, nie skrzypi i nie wydaje żadnych niepożądanych dźwięków. Spasowanie również zasługuje na pochwałę, gdyż stoi ono na wysokim poziomie. Oczywiście nie brakuje tu kilku wad, takich jak aktywacja przycisków bocznych w wyniku mocniejszego naciśnięcia elementu pod nimi czy wypadająca kasetka na ciężarki, ale są to niedoskonałości, których nie odczujemy podczas standardowego korzystania z gryzonia.

Genesis Xenon 800 – Wygląd

Genesis Xenon 800 prezentuje się niezwykle elegancko. Bryła jest skąpana w czerni, gdzieniegdzie przebijają się czerwone detale. Scroll, tylny pasek oraz logo producenta wewnątrz myszy to elementy podświetlane. Za regulację DPI odpowiada przycisk znajdujący się za rolką, którego nakładkę można w łatwy sposób wymienić na egzemplarz innej grubości bądź innego koloru. Częstotliwość odświeżania sensora możemy zmienić za pomocą 3-trybowego przełącznika znajdującego się na spodzie myszki. Działa on niestety topornie, trzeba włożyć sporo siły, by go przesunąć. Mysz przychodzi do nas z założonym panelem o strukturze plastra miodu, aczkolwiek możemy go bezproblemowo wymienić na zabudowany. Boki gryzonia również są podziurawione, co mnie osobiście nie przypadło do gustu. Chętnie nałożyłbym na nie griptape’y, ale te są, jak wcześniej wspomniałem, nieobecne w zestawie. Pomimo to mysz pewnie trzyma się dłoni i nie wyślizguje się z niej.

Genesis Xenon 800 – Powierzchnia

Matowa powierzchnia gryzonia gwarantuje pewny chwyt, ale się palcuje. Zauważalne jest to najbardziej na LPM, PPM oraz zabudowanym panelu. Osoby, którym pocą się dłonie, również powinny być zadowolone, gdyż korzystając z Xenon 800, trudno uświadczyć tego problemu.

Genesis Xenon 800 – Przyciski główne, boczne i scroll

Pod przyciskami głównymi znajdują się przełączniki Omron o wytrzymałości deklarowanej na poziomie 20 milionów kliknięć. Ich klik jest przyjemny, równy i dość twardy. Nie odczułem pre travel’u, post travel’u ani chybotania się przycisków głównych. Ten element jest spasowany doskonale. Pod pozostałymi przyciskami kryją się przełączniki Huano o żywotności w zakresie 5 milionów kliknięć. W scrollu czuć wyraźny przeskok między progami, a sam klik jest czysty, mocno wyczuwalny oraz przyjemny dla ucha. Materiał, którym pokryta jest rolka, to guma, która w moim odczuciu jest miła w dotyku i poprawia chwyt.

Genesis Xenon 800 – Kabel i ślizgacze

Kabel jest dość luźny i lekki, układa się prawidłowo. Podczas eksploatacji myszy nie czułem jego obecności. Ślizgacze wykonane są z białego PTFE — cztery z nich są zamieszczone w rogach spodniej części, jeden — wokół sensora. Są one całkiem płynne i szybkie, ich grubość nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Spód myszki Genesis Xenon 800

Genesis Xenon 800 – Sensor

Sensor w środku gryzonia to PixArt PWM 3389. To topowa jednostka obsługująca od 200 do 16000 DPI, o akceleracji 50 G i szybkości śledzenia na poziomie 400 IPS. Jej LOD jest bardzo niskie, a parametrem tym można zarządzać poprzez oprogramowanie dostępne na stronie producenta w zakładce „Wsparcie”.

Genesis Xenon 800 – Kształt i waga

Genesis Xenon 800 jest profilowany pod prawą dłoń, idealnie nada się do Palm Grip’a przy dłoniach średnich i dużych. Jej masę można regulować w zakresie 58 g – 79 g, a służą do tego dołączone do zestawu ciężarki oraz . Osobiście używałem myszy ważącej 68 i jedną trzecią grama, gdyż jej masa w zakresie 65-70 gramów jest dla mnie złotym środkiem. W moim odczuciu, przy dłoni o wymiarach 21,5 cm na 11 cm z Xenona 800 najlepiej korzysta się, używając Palm Grip’a bądź Relaxed Claw Grip’a

Genesis Xenon 800 – Oprogramowanie

Software Xenon 800 jest według mnie dobry pod względem wizualnym i posiada wszystkie niezbędne opcje, takie jak możliwość dostosowania działania wszystkich przycisków, manewrowanie trybami DPI, zarządzanie efektami podświetlenia, możliwość ustawienia szybkości dwukliku czy parametru LOD. Znajdziemy również opcję nagrywania makr. Wszystko to możemy zmieniać, bazując na pięciu, dostępnych w aplikacji profilach.

Oprogramowanie Genesis Xenon 800

Genesis Xenon 800 – Podsumowanie

Xenon 800 to mysz przede wszystkim dobrze wykonana i świetnie wyceniona. Zauważalny jest postęp, którego polski producent dokonał w obrębie swoich produktów na przestrzeni lat. Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wasze wątpliwości co do zakupu owego gryzonia. Krótko mówiąc, polecam.

Rekomendacja EnvyTech

Recenzja jest możliwa dzięki Genesis, które udostępniło produkt do testów.

Udostępnij ten artykuł
Obserwuje:
Cześć! Jestem Stasiek. Moje hobby to kodowanie oraz sprzęt komputerowy, a w szczególności słuchawki, gdyż uwielbiam słuchać muzyki.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *