KFA2 Sonar-04, Wyróżniający

Test KFA2 Sonar-04 – Peryferia równie opłacalne jak karty graficzne?

Damian Gola
KFA2 Sonar-04, Wyróżniający
2.5
Ocena końcowa

KFA2 Sonar-04 to headset skierowany dla graczy, którzy poszukują tanich peryferii. KFA2 od zawsze była znana z nisko wycenionych kart graficznych, a przy tym często można było je zaliczyć do grona najbardziej opłacalnych bądź nawet najlepszych z danej serii. Czy producent może również poszczycić się dobrymi i tanimi peryferiami? Sprawdźmy to!

KFA2 Sonar-04 – Opakowanie i zawartość

KFA2 Sonar-04, Front

Produkt przychodzi do nas w kartonowym opakowaniu, które z zewnątrz owinięte jest w kartonową nakładkę. Szaty graficzne użyte przez producenta nie zmieniają się od lat. Nakładka z frontu przedstawia render słuchawek. Drugi render znajduje się z tyłu opakowania i jest oplatany informacjami odnośnie produktu. Producent informuje nas o wykonaniu produktu z ABS-u, podświetleniu czy wirtualizacji dźwięku przestrzennego 7.1.

KFA2 Sonar-04, Tył

Wewnątrz ukazuje się czarny karton, który jest pozbawiony dodatków — jedynie w jego centrum widnieje napis „Sonar RGB Gaming Headset”. W środku obok samego produktu znajduje się dodatkowy przewód Jack-Jack 3.5 mm oraz plastikowa wytłoczka, w której znajduje się produkt. Producent nie zapomniał rzecz jasna o instrukcji obsługi.

KFA2 Sonar-04 – Jakość wykonania

KFA2 Sonar-04, Karton

Słuchawki jak przystało na niski budżet, są wykonane z tworzywa sztucznego. W tym wypadku producent postawił na materiał ABS, który wbrew pozorom oraz cenie produktu spisuje się dobrze. Podczas użytkowania nie występowało żadne trzeszczenie. Materiał jest odporny na wszelkie uginanie (w granicach rozsądku rzecz jasna) co dobrze świadczy o jakości. Pałąk jest wykonany z aluminium, co dostrzec możemy po rozsunięciu prowadnic. Ucisk nie jest na tyle duży, aby powodował dyskomfort (chociaż to zdecydowanie produkt dla młodszych odbiorców).

Pady niestety nie zasługują na pochwałę, jednak również jest to spowodowane budżetem. Mamy tutaj do czynienia z ekoskórą, co w świecie „gamingu” jest bardzo popularne z uwagi na niski koszt implementacji. Niestety nawet ekoskóra może się dzielić na te lepszego i gorszego sortu. Mimo wszystko w wypadku Sonar-04 towarzyszy im przyjemna wygoda, jednak to wszystko do momentu pojawienia się upalnych dni (nie wspominam o właściwościach ekoskóry po kilkumiesięcznym użytkowaniu, gdyż każdy już zapewne wie, co ten materiał potrafi poczynić).

KFA2 Sonar-04, Zawartość

Obecny w produkcie przewód również nie zachwyca. 2.2 metra niezbyt giętkiego kabla, który jest zakończony wtykiem USB — ot typowy przewód w oplocie. Obecny na przewodzie pilot posiada potencjometr do regulacji głośności, przełączenie wyciszenia mikrofonu oraz włącznik LED, które znajdują się na muszlach. Obok tego znajduje się port jack 3.5 mm, który służy do podłączenia produktu gdy np. brakuje nam wolnych portów USB bądź gdy chcemy połączyć słuchawki z telefonem czy konsola typu handheld.

KFA2 Sonar-04 – Oprogramowanie

Producent postanowił dostarczyć rzecz jasna oprogramowanie do produktu. Nie dziwi jego obecność z uwagi na sposób połączenia produktu z komputerem, które odbywa się za pomocą portu USB. Producent również dostarczył nam szczegółowej instrukcji obsługi programu, który znajduje się pod tym linkiem. Niestety w moim wypadku program (mimo wielokrotnego restartu systemu) nie chciał współpracować.

KFA2 Sonar-04, Aplikacja
Oprogramowanie KFA2 – Xtreme Tuner Gear

KFA2 Sonar-04 – Mikrofon

Słuchawki w tanich przedziałach cenowych nie słyną z dobrego mikrofonu. Towarzyszy temu wiele zakłóceń czy niewyraźna jakość. W tym wypadku jestem mile zaskoczony, słuchawki posiadają mikrofon, który faktycznie bez problemu pozwoli na komunikację z sojusznikami bądź na rozmowy przy użyciu komunikatora Discord.

KFA2 Sonar-04 – Brzmienie

Słuchawki dla graczy są wykorzystywane nie tylko do gier. W opisie brzmienia skupię się przede wszystkim na pierwotnym założeniu, czyli jak się słuchawki sprawdzają w grach — jednak w dalszym opisie nie omieszkam opowiedzieć nieco o muzyce.

KFA2 Sonar-04, Słuchawki

Jest tutaj przede wszystkim bardzo dużo basu, można wręcz powiedzieć, że wylewa się na całą resztę, co w przypadku gier kompetytywnych nie jest pożądanym zjawiskiem. Dobrze jest czasami usłyszeć, gdzie wybuchają granaty bądź zatopić się w obecnym w grze soundtracku, jednak to są atuty dobre dla gier Single-player. W wypadku pozycjonowania — Sonar-04 posiadają bardzo podbitą średnice.

Pozycjonowanie, czyli słyszalność kroków, to głównie początek oraz środek tego pasma, więc tutaj będzie można skorzystać z tego przywileju, jednak na tym się kończą dobre informacje. Pamiętajmy, że bas potrafi zalać całe to pasmo, więc np. wybuchy granatów czy inne dźwięki mogą rozpraszać. Reszta średnicy jest bardzo mocno wycofana, co będzie miało swoje przełożenie na gorszą szczegółowość oraz węższą scenę. Nie będziemy w stanie z tak daleka usłyszeć przeciwnika jak byśmy tego oczekiwali.

KFA2 Sonar-04, Frequency Response Graph
Frequency Response Graph, autor: Filip Kniewski

Nie jest to rzecz, której domowymi sposobami obejść się nie da. Dzięki pomiarom słuchawek oraz zewnętrznemu korektorowi (Equalizer — np. Apo Equalizer oraz Peace Equalizer) jesteśmy w stanie sprawić, by produkt pomimo wad pokierowanych głównie budżetem brzmiał dobrze w wypadku słuchania muzyki oraz grach competetive. W muzyce brzmienie jest równie ważne, co w graniu — tylko kierujemy się innymi wytycznymi. Dla osób słuchających rapu, czy muzyki elektronicznej te słuchawki mogą przypaść do gustu, jednak żeński wokal będzie wycofany, a z uwagi na duże podbicie środkowej części pasma — pojawi się uczucie słuchania przez wodę.

KFA2 Sonar-04, EQ do muzyki
Brzmienie słuchawek po użyciu EQ, skierowane do słuchania muzyki oraz gier single-player.
KFA2 Sonar-04, EQ do gier
Brzmienie słuchawek po użyciu EQ, skierowane do gier competetive.

KFA2 Sonar-04 – Podsumowanie

Czy tak tanie słuchawki jak Sonar-04 mogą się pochwalić czymś, co zwróci swoją uwagę? Oczywiście — jest nią zdecydowanie niska cena. Nie oszukujmy się, w cenie 60 zł nie można oczekiwać cudów, czego rzecz jasna nie można oczekiwać po Sonar-04. Jest to dobra alternatywa dla takich mark jak Trust, Havit czy A4Tech, jednak nieco drożej już jest solidna konkurencja. Najważniejsze jest tutaj sprawność działania — słuchawki mają podświetlenie RGB, ich design może przykuwać oko, mikrofon pozwala na komunikację, a dźwięk… możemy bez problemu poprawić w zewnętrznej aplikacji korektora.

KFA2 Sonar-04, Wyróżniający
Ocena końcowa
2.5
Jakość wykonania 3.0
Komfort użytkowania 2.0
Mikrofon 3.0
Brzmienie 2.0
Udostępnij ten artykuł
przez Damian Gola
Czołem, jestem Damian, szerzej znany jako Hinis. Interesuję się elektroniką, głównie peryferiami komputerowymi. Najczęściej zdarza mi się testować produkty z kategorii "Audio", bo to na nich znam się najlepiej. Czas wolny spędzam na słuchaniu muzyki (głównie katuję ciężkie gatunki) oraz ogrywam tytuły RPG.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *