realme Buds Air 3

Test realme Buds Air 3 – Ukryta perełka niskiego budżetu!

Damian Gola
realme Buds Air 3
3.9
Ocena końcowa

Słuchawek typu True Wireless (TWS) na rynku jest obecnie cała masa. W każdym budżecie możemy wybierać spośród szerokiej gamy produktów. Często jest ich tak wiele, że ciężko jest wybrać model, który faktycznie będzie miał przysłowiowe „ręce i nogi”. Konsumenci najczęściej celują w słuchawki wycenione na około 300 złotych, co za tym idzie to tutaj jest ich największa ilość. Co prawda istnieją takie produkty, które oferują przyjemną jakość dźwięku i nie mają większych wad, jednak w przypadku takiej ceny trzeba pójść na kompromisy. No właśnie, czy na kompromisy pójść musiało realme, tworząc omawiany w tej recenzji model Buds Air 3? Oto jest pytanie…

Informacja

Produkt do testów wypożyczył mi sklep x-kom, za co serdecznie dziękuję. Oczywiście mogę w tym miejscu napisać, że w żaden sposób nie zmienia to mojej opinii na temat produktu, jednak to w Twojej kwestii, drogi czytelniku, leży, jak ową informację odbierzesz.

Opakowanie i zawartość

realme Buds Air 3 - Opakowanie, front
Część pudełka jest przykryta białą naklejką.

realme Buds Air 3 przychodzą do nas w schludnym białym opakowaniu. Producent postawił na skromność, bowiem ukazuje ono jedynie podstawowe informacje o produkcie, wizerunek urządzenia oraz logo. W jego wnętrzu znajdziemy plastikową wytłoczkę wraz z samymi słuchawkami w etui. Po jej wyciągnięciu ukaże nam się kawałek kartonowej konstrukcji, która w centrum skrywa papierologię. W niewielkim pudełku znajdziemy także kabel oraz wymienne wkładki.

realme Buds Air 3 - Opakowanie, tył
Również tył pudełka jest nieco przysłonięty.

Jakość wykonania

Całkiem przyzwoita. Spasowanie elementów realme Buds Air 3 zdecydowanie nazwać można zaletą, nic nie skrzypi, nie trzeszczy. Case, podobnie jak same słuchawki, wykonany jest z błyszczącego białego plastiku, przypominającego ten od Apple, również w kwestii tendencji do rysowania się – skazy są widoczne szczególnie pod światło. Jakość użytego plastiku jest na dobrym poziomie i poza wspomnianym utrapieniem ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Ciekawym pomysłem było umieszczenie przeźroczystego plastiku na górze wieczka, pod którym znajduje się nazwa producenta.

realme Buds Air 3 - Opakowanie, otwarte
Wiodący kolor biały nie tylko na opakowaniu.

Z tego samego materiału wykonano również wkładki, jednak z uwagi na ich zastosowanie nie są one podatne na rysowanie się. Dodatkowo stem pokryty jest matowym plastikiem, na którym nie pojawiają się żadne odpryski ani rysy. W górnej części słuchawek znajdują się dwa otwory, niezbędne do użytku technologii „De-Wind”, a także mające wpływ na działanie aktywnej redukcji szumów. To właśnie tam znajduje się pierwsza para mikrofonów.

Bateria

Producent deklaruje ok. 5,5 godziny na jednym ładowaniu z włączonym ANC, ale mniej więcej 7 godzin bez niego. Nie zdarzyło mi się, aby podczas trwania testów realme Buds Air 3 wyłączały się przed deklarowanym czasem. Etui również nie zawodzi, pozwala ono bowiem wydłużyć czas pracy do maksymalnie 30 godz. (do 22 godz. z ANC), jednak tutaj trzeba zaznaczyć, iż w przypadku jego użycia poziom głośności zmaleje do ok. 65~80%. Dla mnie jest to przyzwoity wynik, jak na produkt takiej klasy.

Aplikacja

W tym wypadku producent nie udostępnia nam aplikacji dla słuchawek, ale dla całego „ekosystemu”. Aplikacja realme Link pozwala na obsługę większości produktów marki, ale na potrzeby recenzji skupię się tylko na obsłudze słuchawek.

realme Buds Air 3 - Opakowanie, otwarte, zawartość
Ciekawy sposób schowania akcesoriów.

W momencie sparowania urządzenia z telefonem pokazuje nam się stan naładowania etui oraz wkładek. Możemy zmienić tryby, w tym „Tryb Gry” zmniejszający opóźnienie do ok. 88 ms, a także ustawienia dźwięku. Oprócz tego mamy również możliwość edycji gestów. Niestety brakuje tutaj opcji zmiany głośności z poziomu słuchawek czy bardziej obszernej korekty, jednak myślę, że dla większej części konsumentów nie będzie stanowiło to większego problemu. O czym należałoby wspomnieć, producent nie udostępnia aplikacji w czarnym motywie. Szkoda.

Mikrofon

realme Buds Air 3 posiadają dwa zestawy mikrofonów, według mnie wyśmienitych jak za tak niską cenę. Pomagający przy testach rozmówca nie miał żadnych problemów ze zrozumieniem wypowiadanych przeze mnie słów nawet w zatłoczonym miejscu. Dźwięk mikrofonów może nie jest tak czysty, jak w Nothing Ear (1) ANC, którym poświęcona jest inna recenzja mojego autorstwa, ale ciężko nazwać to wadą, może jedynie niedociągnięciem.

Tryb Transparency

Nie sądziłem, że kolejny producent będzie w stanie mnie tym zaskoczyć. Tryb Transparency stara się tak samo, jak w przypadku AirPods Pro czy Nothing Ear (1), przekazywać dźwięki otoczenia jak najbardziej naturalnie i gdybym dostał te 3 modele słuchawek do blind-testu, to zapewne zaliczyłbym go na dwa.

Buds Air 3 oferują naprawdę dobry i przyjemny Ambient Mode. Nie odczujemy wrażenia, jakoby ten tryb był sztuczny i zniekształcał dźwięk do nienaturalności. Co prawda nie jest on idealny i wymaga nieco poprawy, ale jego działanie jak najbardziej uznać można za zaletę.

Redukcja szumów

Do działania ANC dostępnego w tych słuchawkach również trudno się przyczepić. Nie wiem, czy to za sprawą innego materiału (nie tylko tipsów), czy po prostu innych algorytmów, ale aktywna redukcja szumów w realme Buds Air 3 działa zdecydowanie sprawniej niż obecna w Nothing Ear (1). Podczas jazdy komunikacją miejską czy naszym kochanym Intercity, słuchawki od realme tłumiły znacznie więcej dźwięków z otoczenia. Pojedyncze i nagłe dźwięki dalej były słyszalne, jednak nie w takim stopniu jak w przypadku wielokrotnie wspominanego konkurenta.

realme Buds Air 3 - Opakowanie, cała zawartość
Tak prezentuje się cały zestaw producenta.

Brzmienie

Producent nie udostępnia nam wbudowanego korektora, ale za to oferuje 3 różne możliwości strojenia słuchawek, które opisałem poniżej. Co więcej, możemy dostosować słuchawki pod nasze preferencje (nazywa się to Sound bądź Hear ID). Jak to działa? Włączamy kilkuminutowy test, który ma za zadanie sprawdzić, jakie częstotliwości słyszymy. W tym wypadku lewą oraz prawą słuchawkę testujemy oddzielnie. Po jego zakończeniu zostaje nam udostępniony stworzony dla nas profil.

  • Bass Boost+” – ten tryb stawia przede wszystkim na podbicie niskich tonów. Bas dosłownie zalewa tutaj dosłownie wszystko. Klasyczne bangery czy hip-hopowe kawałki sprawiają wrażenie, jakby grały „przez wodę”, co ma miejsce głównie za sprawą średnicy, która gra na dalekim planie. Polskie rapowe kawałki również dają takie odczucie. Wokal brzmi nienaturalnie, nie jest czysty i klarowny. Treble, pomimo iż nie są tak bardzo stłumione, nie mogą się wybić i ukłuć w uszy.
  • Zrównoważony” – widać tu inspirację bardziej zbalansowanym brzmieniem. Bas zostaje nieco wycofany na rzecz podbitej średnicy. Wokal brzmi już nieco lepiej, jest bardziej czysty, jednak w moim odczuciu dalej brzmi dziwnie, sztucznie. Treble w tym trybie również się uwidaczniają, ale dalej nie kłują w uszy.
  • Jasny” – słuchawki mające jasne brzmienie grają głównie treblami oraz wysoką średnicą i w tym wypadku również tak jest. Można powiedzieć, że wysokie tony kłują w uszy. Średnica w tym trybie schodzi na drugi plan, nie licząc żeńskiego oraz męskiego wokalu. Bas schodzi nawet nie na drugi, a na jeszcze dalszy plan, jednak dalej jest słyszalny.

realme Buds Air 3 obdarzone są basowym brzmieniem, czego sam producent nie ukrywa. Każdy z trzech trybów posiada jego co najmniej dostateczne ilości. Spotkałem się ze stwierdzeniem, iż słuchawki na trybie innym niż „Jasny” są „asłuchalne”, chociaż jest to subiektywna opinia jego twórcy, z którą po kontakcie z produktem nie mogę się niestety (albo na szczęście) zgodzić.

Podsumowanie realme Buds Air 3

Każdy z nas słucha innych gatunków muzycznych. Jedni słuchają jazzu bądź rocka, inni czerpią przyjemność z hip-hopu czy popu. Spośród tysięcy modeli słuchawek ciężko którykolwiek z nich nazwać swoistym „blind-pickiem”, który będzie pasował każdemu.

Brzmienie, które każdy jest w stanie dostosować pod siebie za pomocą Hear/Sound ID, zestaw nieźle brzmiących mikrofonów do rozmów, długi czas pracy na baterii oraz świetna redukcja dźwięków otoczenia to jedne z wielu plusów słuchawek realme Buds Air 3. Niewiele produktów na rynku oferuje tak dobre połączenie.

To prawda, realme to producent mocno „mainstreamowy” i brakuje tu nieco szlifów. Można się przyczepić do aplikacji, gestów czy specyfiki wykorzystanego materiału, jednak patrząc na to, co oferuje konkurencja (a raczej czego nie oferuje), czy faktycznie musimy wydać kilkaset złotych, by otrzymać dobry produkt, skoro taka perełka kosztuje nie więcej niż 300 złotych? Odpowiedź zostawiam wam!

Envytech - Polecane
realme Buds Air 3
Ocena końcowa
3.9
Jakość wykonania 4.0
Komfort użytkowania 4.5
Aplikacja 3.0
Aktywna redukcja szumów (ANC) 4.5
Brzmienie 3.5
Udostępnij ten artykuł
przez Damian Gola
Czołem, jestem Damian, szerzej znany jako Hinis. Interesuję się elektroniką, głównie peryferiami komputerowymi. Najczęściej zdarza mi się testować produkty z kategorii "Audio", bo to na nich znam się najlepiej. Czas wolny spędzam na słuchaniu muzyki podczas ogrywania tytułów RPG.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *