SPC Gear VIRO Plus

Recenzja SPC Gear VIRO Plus – budżetowy headset na piątkę!

Stanisław Sobczak
3.4
Ocena końcowa

SPC Gear to polska firma, która od kilku lat wypuszcza na rynek peryferia komputerowe. W ofercie headsetów posiadają modele takie jak VIRO, VIRO Plus czy VIRO Infra. To propozycje polecane dla osób z niskim budżetem, wynoszącym od 179 do 259 złotych. Omawiany przeze mnie model to SPC Gear VIRO Plus Onyx White rev. 1.2. Czy jest to headset warty uwagi w swojej półce cenowej? By się o tym przekonać, zapraszam do przeczytania recenzji!

Opakowanie

Pudełko, jak i sam produkt, są w białej kolorystyce. Na jego przodzie widnieje render słuchawek, a na bocznych ściankach znajdują się informacje o specyfikacji oraz zawartości opakowania, napisane we wielu językach. W środku kartonu oprócz samego produktu znajdziemy odpinany mikrofon wraz z zaślepką do portu, różnej długości przewody z pilotami, adapter combo Jack na 2x Jack 3,5 mm, kartę dźwiękową na USB oraz oddychające, materiałowe nauszniki.

Zawartość opakowania SPC Gear VIRO Plus
Trzeba przyznać producentowi, że biało-srebrna kolorystyka jest strzałem w dziesiątkę.

Jakość wykonania

SPC Gear VIRO to ta sama, dobrze znana konstrukcja co w QPAD QH90 czy Takstar Pro 80. Podstawę słuchawek wykonano z materiału, który przypomina gumę lub gumowe tworzywo sztuczne, zewnętrzną część muszli, na której zobaczymy logo producenta, skonstruowano jednak z aluminium. Część pałąka dotykająca głowy jest obłożona miękką pianką, która została obszyta skórą, więc nawet po wielu godzinach spędzonych z VIRO na głowie nie odczuwałem dyskomfortu w okolicach jej czubka. Na górnej części pałąka możemy zauważyć wytłoczony napis SPC | GEAR, ten sam napis w zmienionej oprawie graficznej wraz z logotypem firmy możemy zobaczyć na łączeniach pałąka z metalowymi prowadnicami. Przewody w oplocie są elastyczne, mają pilot umożliwiający regulację głośności oraz wyciszenie mikrofonu. Mikrofon jest giętki i posiada gąbkę służącą jako pop filtr. Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości wykonania omawianego headsetu.

Nauszniki SPC Gear VIRO Plus
Białe pady w tym modelu są w pewien sposób unikatowe – jedynie Fabric Memory Foam są dostępne w sprzedaży.

Komfort użytkowania

Tutaj w moim przypadku pojawił się problem – wszystkie słuchawki o wcześniej przytoczonej konstrukcji Takstar’ów Pro 80 nie przylegają dokładnie z tyłu mojej głowy, ponieważ muszle nie obracają się wokół własnej osi, a nauszniki nie są kątowe. Czułem przez to zbyt duży nacisk z przodu, a znacznie zbyt mały z tyłu głowy. Myślę, że może to być wywołane również tym, iż nauszniki nie zdążyły się jeszcze dobrze ułożyć na mojej głowie. Słuchawki można więc dopasować do głowy tylko za pomocą prowadnic, które bez problemu zapamiętują wcześniej ustawioną wysokość. Same nauszniki to jednak dobra strona VIRO. Obie pary padów są duże, miękkie i grube, co przekłada się na dobrą wygodę użytkowania słuchawek na co dzień. Izolacja od otoczenia stoi na dobrym poziomie, ale zawsze mogłoby być lepiej, gdyby nie ta nieszczęsna w moim przypadku konstrukcja. Waga słuchawek bez przewodu to ± 307 gramów.

Brzmienie

Charakterystyka dźwięku SPC Gear VIRO to brzmienie na planie V, ale nietypowego. Bas jest słyszalnie podbity i dobrze poprowadzony, więc nie ma efektu mulistości średnicy. Niższa średnica jest niestety lekko zaniżona, a nawet lekki dip w tej sferze częstotliwości, powoduje, że bas traci na mocy i nie jest tak energiczny, jak w momencie, kiedy spadku by nie było. Średnie tony, szczególnie powyżej 1 kHz, są podbite, w okolicach 5 kHz występuje natomiast dołek. Treble są mocno podbite, a momentami, szczególnie przy hi-hatach, dają o sobie znać. Powoduje to górka głównie górka w 8 kHz. Scena nie jest wąska ani płytka, ale nie mogę jej również nazwać bardzo szeroką czy głęboką, jest po prostu dobrze w tym aspekcie, ze względu na poprawnie poprowadzone HRTF. Nie doświadczyłem żadnych problemów z pozycjonowaniem w grach, ponieważ do gier omawiany headset nadaje się po prostu idealnie.

Wykres Viro Plus
Nauszniki z ekoskóry
Oddychające nauszniki
Welurowe/hybrydowe nauszniki SPC Gear
Wykres VIRO na welurowych/hybrydowych nausznikach względem krzywej Diffuse Field

Mikrofon

Wykonany przy słuchawkach wpiętych do karty dźwiękowej USB z zestawu.

Oprogramowanie

Z przydatnych opcji, w oprogramowaniu jesteśmy w stanie manewrować głośnością systemową oraz balansem głośności między kanałami. Można także zmieniać głośność mikrofonu czy jego nasłuchiwania – tak, jest możliwość odsłuchu mikrofonu praktycznie bez opóźnienia. W aplikacji znalazł się również tragiczny Equalizer z równie tragicznymi profilami do wyboru. O bełkocie marketingowym nazwanym wirtualnym dźwiękiem przestrzennym 7.1 nie będę się wypowiadał. Każda osoba choć trochę obeznana w dziedzinie headsetów, wie, że bajer ten bardziej psuje niż poprawia dźwięk. Na mikrofon można nałożyć filtry o nazwach: Monster, Cartoon, Male oraz Female. W mojej opinii są kolejnym bezużytecznym, ale za to zabawnym dodatkiem.

Oprogramowanie SPC Gear VIRO Plus

Podsumowanie SPC Gear VIRO

Podsumowując, SPC Gear VIRO Plus Onyx White są bardzo dobrym headsetem w swojej półce cenowej. Zaskakują przede wszystkim obszerną zawartością opakowania, świetną jak na swoją cenę jakością wykonania oraz dobrą wygodą użytkowania. Brzmienie jak na headset w tej cenie jest naprawdę dobre i nie spodziewałem się tak dobrze wykonanego strojenia pod Vkę. Widać, że polska firma postarała się, żeby dostarczyć klientom produkt dobry i tani, a zarazem godny polecenia. W ostatnim czasie model VIRO otrzymał nową rewizję 2.0. Producent zmienił w niej piloty na kablu oraz wtyczki 3.5 mm, a same przewody na bardziej elastyczne. Slot Jack 3.5 mm zatopiono głębiej w lewą muszlę, co powoduje lepsze trzymanie się kabla. Aktualnie model VIRO Plus rev. 2.0 może mieszać się w sklepach razem z poprzednią rewizją – rev.1.2. W ramach ciekawostki dodam, iż jest możliwość zakupienia nauszników osobno, bez potrzeby zakupu headsetu.

Rekomendacja EnvyTech

Recenzja jest możliwa dzięki SPC Gear, które udostępniło produkt do testów.

Ocena końcowa
3.4
Jakość wykonania 4
Komfort użytkowania 4
Mikrofon 4
Brzmienie 3
Oprogramowanie 2
Udostępnij ten artykuł
Obserwuje:
Cześć! Jestem Stasiek. Moje hobby to kodowanie oraz sprzęt komputerowy, a w szczególności słuchawki, gdyż uwielbiam słuchać muzyki.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *