Silver Monkey SMO-750

Test Silver Monkey SMO-750 – Biurowy, tani, dobry!

Jakub Danelski
Silver Monkey SMO-750
3.5
Ocena

Dziś recenzja droższej z dwóch polecanych przeze mnie na liście foteli propozycji od Silver Monkey – mowa o Silver Monkey SMO-750. Jak z zadaniem stworzenia porządnego biurowego fotela poradziła sobie ta Polska marka? Na wstępie mogę zdradzić: „Not bad, not bad!”.

Zawartość opakowania i montaż

Silver Monkey SMO-750 przychodzi do nas w sporym kartonie – nic dziwnego, w końcu musiał on pomieścić wszystkie jego elementy. Każdy z nich jest szczelnie zapakowany w folie bąbelkową i tekturę. Każda część jest dodatkowo oddzielona od innych. Między innymi dzięki takiemu pakowaniu fotel nie doświadczył żadnych uszkodzeń czy zadrapań, które wpłynęłyby na jego estetykę.

W kartonie znajdziemy:

  • nylonową podstawę,
  • 5 kółek z powłoką z poliuretanu,
  • podnośnik gazowy 4. klasy z udźwigiem do 130 kg,
  • mechanizm fotela,
  • siedzisko,
  • oparcie,
  • zagłówek,
  • instrukcję montażu,
  • zestaw montażowy wraz z kluczem imbusowym.

Tym razem, by sprawdzić stopień trudności montażu, zaprosiłem do tego zadania jednego z moich domowników – lat 14. Montaż był na tyle łatwy, że nawet dziecko bez niczyjej pomocy dało sobie radę. Całość zajęła mojemu monterowi niecały kwadrans.

Silver Monkey SMO-750

Wygląd

Silver Monkey SMO-750 występuje tylko w czarnej wersji kolorystycznej. Począwszy od góry, widzimy siateczkowy zagłówek. Następnie dwuczęściowe oparcie wykonane, również z siatki mesh. Siedzisko natomiast wykonane jest z pianki i pokryte tkaniną. Na boku siedziska możemy zauważyć niewielką metkę z logo producenta. Kształt fotela jest tak wyprofilowany, aby wspierał odcinek lędźwiowy. Według mnie design fotela będzie pasował do każdego pomieszczenia, ze względu na swoją prostotę.

Jakość wykonania

Silver Monkey SMO-750 oferuje dobrze dobrane komponenty, ergonomiczny kształt oraz solidną jakość wykonania. Zarówno zagłówek, jak i oparcie wykonane są z siatki mesh, która – co ważne – odporna jest na pazury kota. Siatka, w porównaniu do skóry, która w 99% foteli niszczy się i nadaje na śmietnik, oraz w lato klei do naszego ciała i potwornie nagrzewa, jest kilkukrotnie lepszym materiałem.

Sam zagłówek posiada regulacje góra-dół oraz kąta nachylenia. Niestety, wyprofilowanie zagłówka nie jest idealne – brakuje pewnego podparcia naszego odcinka szyjnego, ale nie ma tragedii. Jest on zaś dobrze wykonany i nie chybocze się. Dolna część oparcia odpowiada za wsparcie lędźwi; to wsparcie jest jak najbardziej poprawne.
Niestety, nie mamy możliwości regulacji wysokości oparcia, ale to normalne w tej półce cenowej – ceny porządnych foteli oferujących tę funkcję zaczynają się mniej więcej od 800-1000zł.

Silver Monkey SMO-750

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie to modele, sprawdź załączoną na końcu recenzji moją listę polecanych foteli. Wracając, siedzisko wykonane jest z pianki 30 kg/m³ i pokryte tkaniną, odpowiednio miękkie. Nie zapada się pod użytkownikiem i nie jest tak słabo wypełnione, by w krótkim czasie się wygniotło i nie nadawało do użytkowania. Siedzisko jest spore i wygodnie się na nim siedzi.

W Silver Monkey SMO-750 zastosowano podnośnik 4. klasy o maksymalnym obciążeniu 130 kg. Podstawa została wykonana z Nylonu, kółka zaś z poliuretanu – nie powinny rysować podłogi, ale nie jest to idealne rozwiązanie. Silver Monkey ma w swojej ofercie kółka pasujące do tego modelu wykonane z kauczuku, stosunkowo niedrogie, bowiem kosztujące poniżej 80 zł. Jeśli nie chcesz zaopatrzyć się w matę podłogową pod fotel, zalecałbym przynajmniej zainwestować w lepsze kółka.

Najważniejsza część fotela, jeśli chodzi o jego żywotność, czyli mechanizm, jest wykonana świetnie, ponadto nie widać błędów w spawaniu, dlatego z miejsca mogę stwierdzić, że jest to fotel znacznie lepiej wykonany niż wszystkie z meblowych marketów.

Silver Monkey SMO-750

Plastik, z którym mamy tu do czynienia, jest dobry jakościowo i na tyle gruby, by żywotność fotela nie ucierpiała.
Podłokietniki oferują jedynie regulacje przód-tył oraz góra-dół, co, rzecz jasna, w tej półce cenowej jest normalne. Guma na nich jest nieco za twarda, jednak nie na tyle, by było to szczególnie uciążliwe.

Regulacja

Jeśli chodzi o regulacje, Silver Monkey SMO-750 nie ma zbyt dużego pola do popisu – możemy bowiem regulować jedynie zagłówek. Regulacji wysokości siedziska czy jego wysunięcia brak. W samym fotelu zastosowano mechanizm tilt, który umożliwia bujanie się lub zablokowanie fotela po odchyle w jednej z trzech pozycji za pomocą dźwigni, umieszczonej u dołu SMO-750. Maksymalny kąt odchylenia oparcia wynosi 120 stopni. Wysokość fotela natomiast można regulować w zakresie do 10 cm, co powinno pozwolić na dopasowanie fotela pod większość biurek.

Regulowana wysokość siedziska470 – 570 mm
Wysokość oparcia610 mm
Maksymalny kąt odchylenia oparcia120°
Szerokość siedziska510 mm
Głębokość siedziska530 mm
Wysokość fotela1210 – 1310 mm
Silver Monkey SMO-750 – regulacje i wymiary
Silver Monkey SMO-750

Wygoda

Teraz nieco o rzeczy najważniejszej – pomówmy o wygodzie.
Jedno jest pewne – w tym budżecie nie ma fotela idealnego, ale w odróżnieniu od podobnych modeli Silver Monkey SMO-750 nadaje się do długiego siedzenia przed komputerem czy ogólnie przy biurku. Nie nabawimy się po czasie żadnych dolegliwości bólowych czy schorzeń, dlatego też znalazł się on na mojej liście. Znalazłem jednak pewne niedociągnięcia, które teraz omówię.

Silver Monkey SMO-750

Na pewno problemem jest brak możliwości regulacji wysokości oparcia czy wysunięcia siedziska. Nieco mniejszym, ale dalej mankamentem, jest brak opcji regulacji podłokietników na boki czy na skos. Kolejnym problemem jest słabe podparcie odcinków piersiowego i szyjnego kręgosłupa. Są to jednak problemy, na które cierpi każdy fotel w tym budżecie. Nie ma nic idealnego, szczególnie za te pieniądze. Niemniej jednak nasz kręgosłup jest całkiem nieźle wspierany.

Silver Monkey SMO-750 nie nadaję się jednak do korzystania przez osoby powyżej 190 cm wzrostu. Ceny za porządne fotele dla osób tak wysokich zaczynają się dopiero od 1100 zł, więc nic w tym dziwnego. Jeśli masz 190 cm wzrostu lub więcej i rozważasz zakup tego fotela, to niestety nie będzie to dobry pomysł, bo rehabilitacja będzie kosztowała tyle, co kilka takich foteli. Może zaistnieć ryzyko takich schorzeń jak hiperlordoza, dyskopatia, zwyrodnienia stawów czy wady postawy, a w skrajnych przypadkach nawet problemów z oddychaniem.

Podsumowanie

Tak jak wcześniej wspominałem, Silver Monkey SMO-750 to patrząc całościowo solidny fotel, bo wszystkie mankamenty, jakie napotkałem, uzasadnia niską cena.
Jest to jeden z kilku foteli godnych polecenia w cenie 500-600 zł. Obecnie dostaniemy go za 549 zł, jednak często można spotkać go na promocjach za 300 czy 400 zł. Za tę cenę otrzymamy niezłą jakość wykonania, poprawne podparcie kręgosłupa czy wykończenie z siatki mesh. Zarówno wszystkie te czynniki, jak i jakość podobnych produktów oferowanych przez konkurencję, sprawiają, że jest to fotel godny polecenia i zasługuje na naszą rekomendację.

Fotel do testów został udostępniony przez x-kom.pl.

Krux Space Carpet - Polecane

Sprawdź listę polecanych foteli i kup w końcu coś porządnego!

Silver Monkey SMO-750
Ocena
3.5
Jakość wykonania 3,5
Wygoda 4
Możliwości regulacji 3
Wygląd 4
Udostępnij ten artykuł
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *