Recenzja Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – Oczyszczacz powietrza na każdą kieszeń

4.5
Ocena

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite to najtańszy z czwartej generacji oczyszczaczy powietrza chińskiego producenta, która premierę miała pod koniec 2022 roku. Czy wersja Lite 4. serii jest warta zakupu?
Jak wygląda stosunek ceny do jakości i na czym Xiaomi musiało przyoszczędzić?
Na te pytania postaram się w ramach tejże recenzji odpowiedzieć.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite przeznaczony jest do dużych pomieszczeń bądź kawalerek. Jak podaje producent, jego maksymalny zasięg to 45 metrów kwadratowych. Najpierw garść informacji o samym urządzeniu.

Specyfikacja

Maks. CADR lub przepływ powietrza360 m³/h (120 m³/h dla formaldehydu)
Zalecana maks. powierzchnia*45 m²
Zalecana maks. kubatura112,5 m³
Głośność33,4-61 dB
Pobór mocy33 W
Dostępne prędkości wentylatora3
Filtr wstępnyobecny
Filtr HEPAobecny
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowyobecny
Dodatkowe funkcjesterowanie za pomocą aplikacji
Żywotność filtrówok. 12 miesięcy
Waga 4,8 kg
Wymiary24 x 24 x 53,35 cm
Gwarancja2 lata
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – Specyfikacja

Budowa i jakość wykonania

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite wykonany jest z grubego i solidnego tworzywa sztucznego. Z przodu znajdziemy wyświetlacz LED, pokazujący takie informacje jak ustawiony tryb, poziom zanieczyszczenia powietrza, temperatura w pomieszczeniu oraz poziom nawilżenia. Po bokach znajdziemy dwa przyciski, służące do demontażu górnej części odświeżacza w celu wymiany filtra. Jeśli już o nim mowa, to jest to filtr 3 w 1, który – jak sama nazwa wskazuje – zawiera w sobie 3 różne filtry:

  • Filtr wstępny
  • Filtr Xiaomi HEPA H13
  • Filtr węglowy

Warto wspomnieć, iż gramatura filtru węglowego to 450 g, co jest wynikiem nawet o 50% większym od osiąganego przez niektóre konkurencyjne modele. Cena takiego filtra wynosi około 200 zł, a wystarcza on na mniej więcej 12 miesięcy, więc koszt eksploatacji tego modelu to nieco ponad 16 zł miesięcznie.

Co ważne, urządzenie zostało wyposażone w czujnik RFID, dzięki któremu w każdej chwili możemy sprawdzić stopień zużycia filtra zarówno w aplikacji, jak i na wyświetlaczu, co niejako określa czas, w którym powinniśmy pomyśleć nad jego wymianą.

Wymiana filtra w Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite jest tak prosta, że każdy powinien sobie z nią poradzić – wystarczy jednocześnie wcisnąć dwa przyciski po bokach, aby zwolnić blokadę, a następnie podnieść górną część oczyszczacza do góry. Naszym oczom ukaże się wtedy filtr, który po prostu wyjmujemy i wkładamy nowy.
Po otwarciu urządzenia warto też przeczyścić wszystko suchą ściereczką z mikrofibry, niezalecane jest używanie mokrej szmatki czy jakiekolwiek mycie oczyszczacza.

Z tyłu znajdziemy wejście zasilacza oraz – co ciekawe – przycisk, dzięki któremu możemy ściemnić albo całkowicie wygasić ekran LED, u góry natomiast zamieszczono dwa przyciski: pierwszy to włącznik, drugi odpowiada za zmianę trybu.

Wymiary oczyszczacza to 24 x 24 x 53,35 [cm]. W mojej opinii jest to sprzęt kompaktowy, niezajmujący dużo miejsca w domu, Mogący stać w każdym miejscu. Ponadto waży stosunkowo niewiele, co niewątpliwie ułatwi jego przenoszenie – branie go pod pachę nie sprawiało mi problemu.

Użytkowanie i kultura pracy

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite posiada 3 tryby pracy: „automatyczny”, „nocny” i „ulubiony”. Możemy wybierać między nimi z poziomu aplikacji bądź za pomocą przycisku na górze urządzenia. Aplikacja daje również możliwość płynnego dostosowania poziomu prędkości.

CADR oczyszczacza wynosi 360 m³/h, zatem nada się on spokojnie do większych pomieszczeń, których powierzchnia sięga nawet 45 m².

Oczyszczacz wyposażono w czujniki PM2,5 (zanieczyszczenia), temperatury oraz wilgotności. To laserowe detektory, skanujące nasze otoczenie, jednocześnie przekazując wyniki do systemu oraz wyświetlając je na wbudowanym wyświetlaczu oraz w aplikacji. Jeśli mowa o ekraniku, ten jest czytelny i jasny. Przez jego wielkość, a w zasadzie „małość”, odczyt z dalszej odległości może być jednak nieco kłopotliwy.

Należy wspomnieć również o tym, iż jest to sprzęt niezwykle energooszczędny – koszt jednego dnia jego pracy, założywszy, że urządzenie będzie włączone przez 24h w trybie automatycznym, to tylko 70 groszy.

Na wyświetlaczu znajduje się także kolorowy pasek, który wskazuje poziom zanieczyszczenia powietrza. Kolor zielony to odczyt na poziomie 0-20 PM2,5 czyli czyste powietrze, kolor żółty to delikatnie zanieczyszczone powietrze (odczyt na poziomie 21-35 PM2,5), kolor pomarańczowy to umiarkowanie zanieczyszczone powietrze (odczyt pomiędzy 36 a 55 PM2,5). Czerwony kolor oznacza zaś spory problem – silnie zanieczyszczone powietrze o odczytach powyżej 55 PM2,5.

Jeśli chodzi o kulturę pracy, można powiedzieć, że nie jest ani dobrze, ani źle. Przy trybie maksymalnej wydajności hałas to około 61 dB, a więc całkiem sporo. Jeśli umieścilibyśmy Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite w sypialni czy gabinecie/pracowni i używali go w trybie „ulubionym”, czyli na maksymalnej wydajności, stanowiłoby to dla nas lekki dyskomfort.

Na szczęście mamy do dyspozycji cichutki tryb nocny, którego głośność wynosi niewiele wiecej niż 33 dB, co zapewni nam możliwość komfortowego snu przy włączonym urządzeniu. Zużycie prądu jest optymalne jak na daną wydajność czyli 360 m3/h. To około 33 W w trybie maksymalnej wydajności i około 3 W w trybie nocnym.

Testy oczyszczania

Okres przedświąteczny to idealny czas na testy tego typu urządzeń. Xiaomi na tle konkurencji w podobnym budżecie wypada naprawdę dobrze. Jeśli natomiast chodzi o różnicę między poprzednią generacją od Xiaomi, czyli serią 3, to jest ona ogromna. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite w porównaniu do swojego odpowiednika ze starszej generacji, a więc Xiaomi 3C, jest ponad dwukrotnie szybszy.

Wszystkie testy zostały wykonane w salonie z aneksem kuchennym o powierzchni około 40 metrów kwadratowych.

Aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z użyciem Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite wystarczy nam nawet 8 min. Tyle właśnie zajęło nam pozbycie się zapachu gotowanej zupy owocowej.

Jeśli któryś z waszych domowników pali papierosy, mam dla was dobrą wiadomość – aby pozbyć się zapachu papierosów potrzeba około 25 min. Przypadkowe przypalenie ziemniaków również nie powinno być problemem – pozbycie się tej woni zajęło nam blisko 20 min.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite to też idealne urządzenie dla alergików, a rzekł bym nawet, że „must have”. Oczyści on nasze powietrze z pyłków, kurzu, sierści zwierzęcej oraz włókien typu bawełna czy len.

Smart Home i Aplikacja Xiaomi Home

Z poziomu urządzenia, czyli w zasadzie trzech znajdujących się na nim przycisków oraz wyświetlacza, możemy jedynie włączyć je lub wyłączyć, zmienić tryb pracy oraz odczytać dane takie jak poziom zanieczyszczenia, temperatura czy wilgotność. Więcej funkcji czy danych znajdziemy w aplikacji.

Tam znajdziemy dokładną szacowaną liczbę dni do wymiany naszego filtru. Zmienimy także manualnie prędkość, zaplanujemy włączenie lub wyłączenie zasilania, ustawimy jasność wyświetlacza LED, zmienimy tryb działania, a także włączymy blokadę przed dziećmi, czyli odetniemy możliwość sterowania odświeżaczem fizycznymi przyciskami na urządzeniu.

Co istotne, możemy także włączyć powiadomienia. Wtedy nasz oczyszczacz poinformuje nas o stopniu zanieczyszczenia powietrza, wyłączeniu lub włączeniu zasilania oraz zbliżającym się końcu żywotności filtra.

Aplikacja Xiaomi Home umożliwia także utworzenie inteligentnych scen czyli swojego rodzaju automatyzacji. Daje możliwość dopasowania samodzielnie reguły dotyczącej trybów pracy, np. ustawić bardziej restrykcyjne normy zanieczyszczenia, odpowiadające aktualnym normom zalecanym przez WHO.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite – Automatyzacja

Dzięki automatyzacji możemy także ustawić całkowicie pod siebie harmonogram pracy, zaprogramować określone tryby pracy zależnie od pory dnia, godziny czy pogody.
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite jest też kompatybilny z takimi asystentami głosowymi jak Amazon Alexa czy Google Home.

Podsumowanie

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Lite to najtańszy z trzech nowych propozycji chińskiego giganta. Oferuje nam naprawdę dobrą wydajność, tanią eksploatacje, przyjemny dla oka design i kompaktowe wymiary.

Nie obyło się jednak bez drobnych niedociągnięć pokroju dość głośniej pracy w trybie maksymalnej wydajności. Cena w porównaniu do poprzedniej generacji jest też wyższa, bowiem za ten model musimy zapłacić około 540 – 550 zł, zależnie od sklepu czy promocji. Czy jest to wysoka cena jak na to, co tenże odświeżacz oferuje? Odpowiedź na to pytanie zostawiam wam.

Ja osobiście wolałbym dopłacić do Xiaomi Smart Air Purifier 4, oferujący dodatkowo jonizację powietrza, a poza tym ma tyle samo funkcji, co wersja Pro – to dopłata rzędu 150 zł. Niemniej jednak biorąc pod uwagę wszystkie aspekty mogę polecić ten model, szczególnie osobom, które tanim kosztem chcą pozbyć się swojej alergii i zadbać o czystość powietrza w swoim lokum.

Sprawdź także najnowszą recenzję dysku NVMe Gen5 od ADATA (kliknij)

Ocena
4.5
Budowa i jakość wykonania 5
Kultura pracy 4
Wydajność 4
Funkcjonalność 5
Udostępnij ten artykuł
Exit mobile version