Moondrop Space Travel - Miniatura

Recenzja Moondrop Space Travel – kosmiczna podróż do raju!

Stanisław Sobczak
Moondrop Space Travel - Review Image
3.7
Ocena końcowa

Trochę ponad pół roku temu świat ujrzała nowa budżetowa propozycja słuchawek TWS od Moondrop. W modelu Space Travel producent postawił przede wszystkim na świetne brzmienie, bardzo dobre ANC, znany już ze wcześniej kształt oraz nietuzinkowy, lecz niezbyt praktyczny design etui. Czy dzięki temu Space Travel doszczętnie zmiotły konkurencję z planszy? Tego dowiesz się czytelniku z mojej recenzji, na którą serdecznie Ciebie zapraszam!

Opakowanie oraz zawartość

Słuchawki chińskiego producenta przychodzą do nas w zafoliowanym czarnym pudełku. Już bez otwierania opakowania mamy wgląd na to jak wygląda etui wraz ze słuchawkami, ponieważ kryje się ono za przezroczystym plastikowym elementem. Pod czarną wytłoczką na etui mamy natomiast czarne pudełeczko z napisem SPACE TRAVEL, którego wnętrze wypełnia krótki przewód do ładowania słuchawek (USB-A do USB-C) oraz trzy pary końcówek, S, M i L (druga para tipów M jest zamontowana fabrycznie na słuchawkach). Tył pudełka to specyfikacja produktu oraz co najważniejsze w przypadku słuchawek od Moondrop – grafika przedstawiająca kobietę rodem z jakiejś mangi. Oprócz tego dostajemy jedynie papierologię oraz potwierdzenie przejścia kontroli jakości przez produkt.

Moondrop Space Travel - Opakowanie, front

Jakość wykonania

Ze względu na cenę, jakość wykonania Space Travel pozostawia wiele do życzenia. Transparentna część etui rysuje się od samego patrzenia. Same słuchawki są wykonane co najwyżej poprawnie i z trudem blokują dźwięki otoczenia pasywnie. Nie ma natomiast problemu z niestarannym spasowaniem elementów.

Wygoda

Space Travel posiadają dobrze już niektórym znany kształt poprzednich słuchawek TWS Moondropa – modelu Nekocake. Według mnie konstrukcja ta ma ciut zbyt grubą i kanciastą nóżkę (stem), której górna część troszkę za bardzo wystaje. Słuchawki leżą w uchu bardzo płytko, ale nadzwyczaj stabilnie, pomimo że nie wchodzą one nawet do kanału. Są to słuchawki o konstrukcji tzw. Shallow Fit. Bezproblemowo jestem w stanie w nich nawet jeść, a one ani drgną.

Względem Nekocake zmieniło się jednak etui, które jest wyjątkowe na tle innych produktów, które oferuje rynek. Otóż nie ma ono klapki, przez co dostęp do słuchawek jest mocno ułatwiony. Według mnie, słuchawki wyjmuje się z niego jednak dosyć ciężko, szczególnie jeśli nie chcemy dotykać paneli. Nóżka słuchawek ma także momentami problem z poprawnym wejściem w „szynę” etui i wypada na zewnątrz podczas wkładania słuchawek z powrotem. Może się także zdarzyć, że słuchawki wypadną z etui samoistnie np. podczas bycia w plecaku czy worku. Można na to jednak skutecznie zaradzić, kupując materiałowy pokrowiec (np. w MP3 Store) za około 45-50 złotych, który ograniczy także dostawanie się kurzu do środka etui oraz jego rysowanie się.

Moondrop Space Travel - Pokrowiec na etui

Space Travel obsługują gesty za pomocą panelów dotykowych umieszczonych w górnej części nóżki. Reagują one bardzo szybko i są dokładne. Dla niektórych problem może stanowić jednak asystentka głosowa pojawiająca się w trakcie wykonywania gestów do zmiany trybu redukcji hałasu czy niskiego opóźnienia, która jest, krótko mówiąc, specyficzna. Ja jednak nie mam do niej żadnych zastrzeżeń.

Moondrop Space Travel - Etui, bok

Gesty i aplikacja

Gesty udostępnione przez producenta umożliwiają następujące działania:
– Pauza/Wznowienie utworu
– Następny/Poprzedni utwór
– Wywołanie/Zamknięcie asystenta głosowego
– ANC ON/OFF/Tryb transparentny
– Odebranie/Odrzucenie połączenia

Gesty można przypisywać do akcji bądź ustawiać jako nieokreślone w dowolny sposób, w aplikacji Moondrop Link. Za pomocą czterokrotnego dotknięcia którejkolwiek ze słuchawek można przełączać je pomiędzy trybem muzycznym, a trybem gry, który zmniejsza opóźnienie dźwięku względem obrazu do 55 ms.

Aplikacja oferuje dodatkowo jedynie zmianę ilości basu za pomocą trzech trybów – Monitor, Reference oraz Basshead, ja polecam używanie trybu Reference bądź Basshead oraz stanowczo odradzam tryb Monitor.

Co rozczarowujące, słuchawki nie zapamiętują ustawionego trybu redukcji hałasu i po wyjęciu z pudełka, za każdym razem ustawione są na wyłączone ANC. Żeby włączyć ANC, należy zmienić tryb dwa razy, ponieważ pomiędzy ANC OFF a ON mamy jeszcze transparent mode. Dobrze byłoby gdyby producent zadbał jednak o zapisywanie się wybranego przez użytkownika trybu w pamięci słuchawek, ponieważ ciągłe przełączanie trybów potrafi irytować.

Bateria

Według wielu osób Space Travel niedomagają w kwestii żywotności baterii. Czy podzielam to zdanie? Niekoniecznie. Uważam, że bateria w Space Travel będzie dla znacznej większości osób wystarczająca, a mnie samemu nigdy nie udało się rozładować słuchawek do zera podczas użytkowania ich bez przerwy. Pokusiłbym się jednak w przypadku następnych TWSów od Moondrop o wydłużenie czasu pracy na baterii przez producenta do co najmniej 24 godzin wraz z etui, aczkolwiek wiadome jest, że nie obyłoby się wtedy bez jednoczesnego podniesienia ceny produktu (choć mogę się mylić, w końcu to rynek ChiFi).

Moondrop Space Travel - Etui, port ładowania

Mikrofon

Jak to w budżetowych słuchawkach TWS bywa, mikrofony nie są najlepszej jakości. Można się przez nie bezproblemowo porozumiewać, ale ich zalety właściwie się w tym miejscu kończą, fajerwerków nie uświadczymy. Problemem mikrofonów umieszczonych w Space Travel jest jednak znaczne zbieranie wiatru w momencie przełączenia słuchawek w tryb redukcji hałasu. Jeśli akurat jest wietrznie, zdecydowanie zalecam ANC wyłączyć i obejść się smakiem, bądź założyć na głowę dość szczelny kaptur, który nie dopuszczałby wiatru do mikrofonów.

Tryb Transparentny

Krótko mówiąc, działa, jak dla mnie bez zarzutu. W trakcie testów byłem w stanie bezproblemowo porozumiewać się z każdą osobą, z którą toczyłem rozmowę. Po włączeniu trybu transparentnego pojawia się oczywiście szum, więc idealnie nie jest, aczkolwiek mi on nie przeszkadzał.

Redukcja hałasu

ANC w Space Travel wyróżnia się bardzo pozytywnie na tle konkurencji w podobnej jak i wyższej cenie. Niskie oraz średnie częstotliwości są wyciszane bardzo efektywnie, problem zaczyna się jednak powyżej 4 kHz, ponieważ słuchawki bardzo płytko leżą w uchu i fizycznie nie mają jak wyciszać swoją konstrukcją najwyższych częstotliwości. Jest to problem niemalże każdych słuchawek o budowie Shallow Fit, ale nie mogę go tutaj pominąć. Skutkiem tego jest nieidealne wyciszanie dźwięku aut przejeżdżających obok nas na ulicy czy też autobusu.

Brzmienie

Krótko mówiąc, Moondrop pokazał klasę. Słuchawki brzmią na tyle dobrze, że aż trudno jakkolwiek opisać brzmienie, ponieważ ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Space Travel to bez cienia wątpliwości najlepiej brzmiące słuchawki TWS na całym rynku pomimo swojej absurdalnie niskiej ceny. Bas jest głęboki i uderzający, nie brakuje żadnej jego partii. Ustawienie trybu Basshead zrównuje bas do krzywej Harman IE 2019 v2. Średnica jest płaska, neutralna, bez jakichkolwiek słyszalnych podbić czy dołków. Treble są lekko wycofane w ich niższej części, co mogłoby powodować, iż scena w słuchawkach nie będzie pokaźna, aczkolwiek powyżej 10 kHz znajduje się wyraźnie podbicie, które wrażenia sceniczne poprawia. Całościowo, brzmienie jest neutralne, lekko rozjaśnione, a jednocześnie basu nie brakuje, więc słuchawki idealnie nadają się do wszelakiej muzyki.

Moondrop Space Travel - Pomiar odpowiedzi częstotliwościowej
Frequency Response Graph, measured by Filk

Podsumowanie Moondrop Space Travel

Tak samo, jak w przypadku modelu Chu, Moondrop zaskoczył swoim produktem przytłaczająco pozytywnie. Słuchawki oferują naprawdę wiele za bardzo niską kwotę. Brzmienie jest topowe, ANC działa świetnie, a wygoda użytkowania jest fantastyczna. Pomimo przeciętnej jakości wykonania, nie najlepszej baterii oraz mikrofonów wyłapujących każdy najmniejszy podmuch wiatru w trybach ANC i ambient, Space Travel to killer w swoim budżecie i bez wahania jestem je w stanie polecić nawet osobom, których budżet kilkukrotnie przekracza cenę recenzowanego tutaj modelu.

Polecane EnvyTech
Moondrop Space Travel - Review Image
Ocena końcowa
3.7
Jakość wykonania 2.5
Komfort użytkowania 4.5
Aplikacja 3.5
Kontrola hałasu 3.5
Brzmienie 4.5
Udostępnij ten artykuł
Obserwuje:
Cześć! Jestem Stasiek. Moje hobby to kodowanie oraz sprzęt komputerowy, a w szczególności słuchawki, gdyż uwielbiam słuchać muzyki.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *