Test AOC AGON AGK700

Test AOC AGON AGK700 – funkcjonalny Full-size, a co po za tym?

Maciej Nogaj
Test AOC AGON AGK700
3.5
Ocena końcowa

Marka AOC znana mi była już od wielu lat. Już od dawna specjalizują się w tworzeniu monitorów dla graczy. Ostatnio firma z Tajwanu weszła w segment peryferii i na świat wyszła myszka, klawiatura oraz słuchawki. W tym artykule przedstawię Wam to drugie urządzenie. Jest to Full-size z wieloma przyciskami multimedialnymi przypominający trochę trend pierwszych gamingowych klawiatur od RAZERA z serii Blackwidow. Obecnie czasy się zmieniły i zdecydowanie częściej słyszę stwierdzenie „Im mniejsza, tym lepsza”. Mimo tego, nadal są ludzie, którzy potrzebują wielu przycisków i każdego bloku na swojej klawiaturze. Po to właśnie powstał AOC AGON AGK700. Czy warto go zakupić? Sprawdźmy!

Specyfikacja:

⦁ Rozmiar: Full-size (100%)
⦁ Łączność: Przewodowa
⦁ Przełączniki: Cherry MX Red
⦁ Typ przełączników: Liniowy
⦁ Typ obudowy: Float-key (otwarta)
⦁ Podświetlenie: RGB
⦁ Keycapy: ABS
⦁ Oprogramowanie: Obecne
⦁ Wymiary: 457 x 239 x 33 mm
⦁ Waga: 1626 g
⦁ Gwarancja: 2 lata
⦁ Cena: 279 zł

Specyfikacja pochodzi ze strony producenta.

AOC AGON AGK700 – Opakowanie i jego zawartość

AOC AGK700 przychodzi do nas w sporych rozmiarach opakowaniu, gdzie dominuje kolor czarny z czerwonymi akcentami. Na froncie poza logiem i modelem zamieszczono najważniejsze według producenta informacje, są nimi:

  • Cherry MX RED,
  • poświetlenie RGB zawierające 16,8 milionów kolorów,
  • programowalne podświetlenie,
  • N-Key rollover i pełen anti-ghosting.

Na wielki plus moim zdaniem zasługuje dziurka zrobiona na strzałkach. Dzięki temu, możemy poklikać na klawiaturze i zobaczyć czy przełączniki na pierwszy rzut oka będą nam odpowiadać. Kiedyś było to na porządku dziennym, lecz wraz z upływem lat widzę odchodzenie od tego zabiegu, a szkoda, bo moim zdaniem jest to bardzo dobra rzecz dla konsumentów nie znających swoich preferencji.

Z tyłu pudełko wygląda niemal identycznie poza brakiem dziurki na strzałki. Drugą różnicą jest dodanie kolejnych czterech cech, które są tak na prawdę podstawą w dzisiejszym świecie klawiatur. Grafika i całe tło jest identyczne. Producent mógł chociaż się wysilić i umieścić render modelu z innej perspektywy.

Po otwarciu ukazuje nam się doskonale zabezpieczona klawiatura AOC AGON AGK700. Górną część urządzenia zabezpiecza plastikowa, przeźroczysta pokrywka, a po bokach umieszczono dwie grube pianki. W dodatku w środku znalazło się jeszcze miejsce dla:

  • karty gwarancyjnej,
  • instrukcji,
  • podpórki pod nadgarstki,
  • dodatkowych czterech nakładek w kolorze czerwonym dla liter W, S, A, D,
  • plastikowy keycap puller.
AOC AGONA AGK700 akcesoria

Używania plastikowego pullera nie zalecam, ponieważ z łatwością może porysować keycapy. Zamiast jego polecam zamówić za kilka złotych druciany, z którym taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Całość wyposażona jak na ten budżet bardzo dobrze.

AOC AGON AGK700 – Jakość wykonania, funkcjonalność i wygląd

Obudowa

AOC AGON AGK700 ma otwartą obudowę, czyli float-key design. Dzięki temu, klawiaturę na pewno łatwiej się czyści, lecz to tylko jedyna zaleta. Wpływa to negatywnie na akustykę, przez co sprzęt brzmi znacząco gorzej. Górna część obudowy pokryta jest szczotkowanym metalem, a reszta jest zrobiona z tworzywa sztucznego. OD spodu znajdziemy trzy gumki antypoślizgowe oraz dwie stópki, na których również znajdują się gumy mające zapobiec ruszaniu się klawiatury. Dołączając do tego podpórkę pod nadgarstki, na której znajduje się aż sześć gumek, tworzy to klawiaturę jak pomnik, nie ma praktycznie mowy, żeby przesunęła się.

Kabel i podpórka pod nadgarstki

Kabel w AOC AGON AGK700 jest gruby, w oplocie w kolorystyce czarno-czerwonej. a jego długość wynosi 1,8 metra. Niestety, jest on przytwierdzony na stałe, co jest złą informacją, jeśli często przenosicie klawiaturę poza swoje stanowisko. Na jego końcu znajdują dwa wtyki. Jeden odpowiada za HUB USB, o którym opowiem za chwile, a kolejny za bezpośrednie działanie urządzenia. Szkoda, że nie są one w żaden sposób oznaczone.

AOC AGONA AGK700 kabel

Podpórka pod nadgarstki to wielki plus tego modelu. Pokryta jest sztuczną skórą, a pod nią jest warstwa gąbki, która wraca po chwili do pierwotnego kształtu. Na spodzie znajduje się sześć gumek antypoślizgowych, które doskonale spełniają swoje zadanie. Nie podoba mi się za to fakt, iż podpórkę trzyma się z klawiaturą na magnes. Przez to dla mnie jest ona po prostu za krótka i nie wygodnie mi się z niej korzysta.

Podświetlenie

Podświetlenie w AGK700 zdecydowanie przypadło mi do gustu. Jest to oczywiście pełne RGB, a barwy są jaskrawe i dobrze odtworzone. Biały czy żółty, z którymi jest wieczny problem, wyglądają pięknie. Do wyboru mamy jedenaście trybów, zatem nie za mało, nie za dużo. Nad strzałkami za to, są lampki kontrolne informujące nas o włączonym CapsLocku, ScrollLocku oraz NumLocku. Nie zrozumiała jest dla mnie ich kolejność, gdyż na klawiaturze występuje taka, jaką napisałem, a na lampkach jest: NumLock, CapsLock, ScrollLock.

AOC AGON AGK700

Funkcjonalność

Mamy tutaj do czynienia z rozmiarem Full-size, zatem nie będziemy musieli się trudzić szukając skrótów klawiszowych. Układ to standardowy US INT, czyli długi lewy shift i płaski enter). Niestety, przez to klawiatura zajmuje bardzo dużo miejsca na biurku, więc warto byłoby najpierw sprawdzić czy mamy na nią miejsce.

Dodatkowych funkcji jest ogrom, możemy:

  • ustawić aż pięć makr,
  • otworzyć przeglądarkę,
  • zmienić WSAD ze strzałkami,
  • otworzyć odtwarzacza muzycznego Windows,
  • podgłośnić lub ściszyć dźwięk,
  • włączyć i wyłączyć podświetlenie,
  • zmienić tryb podświetlenia.

Zaskoczyła mnie funkcja trzecia, ponieważ chyba pierwszy raz zetknąłem się z taką opcją i nie wiem do końca po co ona jest i kto jej używa. Potencjometr do zmiany głośności działa bardzo dobrze, można go nacisnąć lecz nic się nie dzieje. Podoba mi się fakt, że AOC AGON AGK700 umożliwia podłączenia kolejnego urządzenia poprzez HUB USB znajdujący się na przodzie klawiatury.

AOC AGON AGK700 – Keycapy

Keycapy w AOC AGON AGK700 nie są najwyższych lotów. Chociaż też nie ma co się dziwić bo za cenę 279 zł nie może być przecież wszystko idealne. Są one wykonane z ABS, zatem po czasie zaczną się ścierać i błyszczeć. Znacznie lepszym materiałem byłoby PBT, lecz wiązałoby się to również z wyższymi kosztami produkcji, a co za tym idzie – ceny sklepowej. Przez fakt iż, nie są to double-shoty czcionka również może bardzo szybko zaniknąć. Skoro już o tym mowa to jest ona zachowana w bardziej „Gamingowym stylu”. Przypomina trochę tą, z klawiatur Corsaira, czy kiedyś Razera. Fajnie, że „brzuszki” w literach B, P, R czy O są domknięte i nie ma przerw. Dziwną niespójnością zauważyłem w klawiszach Backspace, Enter, Shift i Tab. Tab na keycapie ma oznaczenie strzałką oraz napis, Backspace tylko strzałkę, a Enter i Shift tylko Napis. Niby szczegół, ale nieco psuje to estetykę. Słabo też wykonano oznaczenia na przyciskach multimedialnych, ponieważ kilka z nich jest nadrukowanych krzywo.

AOC AGONA AGK700 keycapy

AOC AGON AGK700 – Przełączniki i stabilizatory

Na obecny moment AOC AGON AGK700 jest dostępny tylko na Cherry MX Red. Swego czasu były to najpopularniejsze przełączniki liniowe, które znajdowały się w niemal każdej klawiaturze mechanicznej. Aktualnie, rynek switchy rozrósł się i producenci zaczęli pakować to swoich sprzętów tańsze i często lepsze warianty. Mimo tego Cherry MX Red nadal są bardzo popularne.

Są to przełączniki liniowe, co w praktyce oznacza, że podczas nacisku nie odczujemy żadnego punktu, który informowałby nas o jego aktywacji. Aby, spowodować jego reakcję potrzeba ok. 45 gramów siły, a 55 gf aby doprowadzić trzon do samego dna. Bez dwóch zdań Cherry MX Red można zaliczyć do kategorii lekkich, co może nie być dobre podczas pisania. Jedne z najważniejszych cech dla liniowców jest gładkość. Niestety, w tym wypadku nie jest ona na dobrym poziomie. Przełączniki są szorstkie i niezbyt dobrze brzmiące. Mimo tego, w tym budżecie można kupić jeszcze gorsze Kailh, także z tej perspektywy nie będzie to taki tragiczny wybór.

Stabilizatory w AOC AGON AGK700 to zdecydowanie pięta achillesowa tego tej klawiatury. Dawno nie miałem styczności z tak klekotającymi, szeleszczącymi i głośnymi stabami. W dodatku nie są one w żadnym stopniu nasmarowane, przez co są również szorstkie. Na prawdę dawno nie miałem do czynienia z tak tragicznymi stabilizatorami.

AOC AGONA AGK700 przełączniki cherry mx red i stabilizatory

Brzmienie AGK700 jest w miarę podobne do innych klawiatur w podobnym przedziale cenowym. Nie mniej jednak, nie jest ono zbyt przyjemne dla ucha, lecz akceptowalne. Od czasu do czasu słychać pingowanie, czyli metaliczny pogłos, który można byłoby naprawić poprzez przesmarowanie, co wpłynęłoby pozytywnie na gładkość i dźwięk.

Tak brzmi AOC AGON AGK700.

AOC AGON AGK700 – Oprogramowanie

Software możemy pobrać ze strony producenta. Warto zaznaczyć, że nie obejmuje on tylko tego konkretnego modelu, a słuchawki czy myszkę również. Wiele, a tak na prawdę większość produktów nawet w wyższej cenie nie ma dedykowanego oprogramowania na wszystkie swoje produkty. Program jest bardzo ładny, przejrzysty i prosty. Znalazłem podczas testów błąd dotyczący N-Key rollover. Jest on zamieniony miejscami z stantardowym trybem przycisków (6-Key rollover). Nie wiem nawet po co producent dodaje możliwość włączenia 6-Key, bo wątpię żeby ktoś tego potrzebował. Poza tym w softcie możemy zmienić podświetlenie (kolor i tryb), polling rate, ustawić makra, przeprogramować przyciski, przełączenie się między 6-Key, a N-Key Rollover oraz Zablokowanie kilku przycisków, które mogą przez przypadek zminimalizować nam grę.

AOC AGON AGK700
AOC AGON AGK700
AOC AGON AGK700
AOC AGON AGK700

AOC AGON AGK700 – Podsumowanie

Aktualna cena AOC AGON 700 startuje od 254zł. Muszę przyznać, że w tym modelu drzemie potencjał doskonałego Full-Size’u. Mimo otwartej obudowy, przez którą akustyka urządzenia jest znacznie gorsza, nie ugina się i sprawia wrażenie solidnego sprzętu. Brakuje mi tutaj odpinanego kabla, który ułatwiłby sprzątanie przy przewożenie klawiatury. Podpórka pod nadgarstki jest jedną z lepszych z jakich ostatnio korzystałem, a wielu producentów nawet nie dołącza jej, nie mówiąc już o konkurencji w tym budżecie. Na największy plus AOC AGON AGK700 zasługuje podświetlenie oraz funkcjonalność. Efekt fali jest śliczny, a ilość funkcji daje duże możliwości i wygodę podczas pracy. Przełączniki, jakimi są popularne Cherry MX Red jestem w stanie przełknąć, ponieważ w tym budżecie nie ma dużego pola do popisu. Robotę z pewnością zrobiłyby Kailh Box Redy lub Gaterony Red Pro, w których gładkość zmiata z planszy „Wisienki”. Stabilizatory strasznie odejmują tej klawiaturze drogi do sławy. Przez nie, klawiatura traci nie tylko na przyjemności z pisania, ale również na brzmieniu. Na szczęście można za kilkanaście złotych zakupić smar i znacząco poprawić ich kulturę pracy. Keycapy z ABS również nie są najwyższych lotów. Największą ich wadą będzie szybkie ścieranie się. Mimo wszystko uważam, że AOC AGON AGK700 to niezły wybór jeśli szukacie funkcjonalnej i wygodnej klawiatury z ogromną ilością przycisków multimedialnych. Jeśli jednak, nie potrzebujecie tych wszystkich gadżetów to polecam rozejrzeć się również za Dream Machines DreamKey lub nieco droższym – ENDORFY Thock.

Recenzja jest możliwa dzięki firmie SAROTA, która udostępniła sprzęt do testów.

Test AOC AGON AGK700
Ocena końcowa
3.5
Zawartość 5
Jakość wykonania 3.7
Keycapy 3
Przełączniki 3.3
Stabilizatory 1
Oprogramowanie 5
Udostępnij ten artykuł
przez Maciej Nogaj
Obserwuje:
Cześć! Jestem Maciek i od wielu lat interesuję się technologią, a głównie peryferiami. Już w momencie, w którym dostałem swój pierwszy laptop, a następnie zakupiłem legendarne Razer Kraken Pro Orange zacząłem nałogowo kupować i testować sprzęt. Moją drugą wielką pasją jest motoryzacja i wszystko co z tym związane, zaczynając od lego, kończąc na spottach.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *