realme Buds Air 5 Pro - Zdjęcie wyróżniające

Test i recenzja realme Buds Air 5 Pro – brzmienie pełne niespodzianek!

Damian Gola
realme Buds Air 5 Pro - Zdjęcie wyróżniające
4.3
Ocena końcowa

realme Buds Air 5 Pro – kolejny przedstawiciel wysokiej jakości w średnim przedziale cenowym, czy może jedynie kolejny produkt, który zalega na półkach? realme Buds Air 3 zyskały uznanie jako bardzo dobry produkt, oferujący wybitne funkcje redukcji hałasu (ANC) oraz świetne brzmienie, nie tylko w porównaniu do innych słuchawek w swojej klasie cenowej. Niestety, ich produkcja została zakończona, a realme postanowiło wprowadzić na rynek dwoje następców: realme Buds Air 5 oraz Buds Air 5 Pro. Dziś skupimy się na recenzji droższego z tych modeli. Czy warto zwrócić uwagę na te słuchawki? W moim przekonaniu – tak. Zapraszam do recenzji, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Specyfikacja realme Buds Air 5 Pro

Typ noszeniaDokanałowe
PrzetwornikGłośnik niskotonowy 11 mm oraz Mikroplanarny głośnik
wysokotonowy 6 mm
Redukcja hałasuANC do 50 dB (zakres 4000 Hz), Tryb transparentny
Mikrofony3 na słuchawkę
ŁącznośćBluetooth® 5.3
Wspierane kodekiAAC, SBC, LDAC
Bateriado 10 h (do 40 h z etui)
InneCert. wodoszczelności IPX5, przełączanie między urządzeniami, czujnik zbliżeniowy
Gwarancja2 lata
Cena399 zł
Specyfikacja pochodzi ze strony realme oraz serwisu x-kom.

Opakowanie oraz zawartość

realme od pewnego czasu konsekwentnie stosuje karton o charakterystycznej, żółtej estetyce, a Buds Air 5 Pro nie jest tu wyjątkiem. Poza wyrazistym żółtym kolorem, opakowanie to prezentuje certyfikat Hi-Res (placebo), błyszczącą grafikę słuchawek oraz kluczowe informacje na temat produktu.

Wnętrze opakowania prezentuje zaplombowane słuchawki umieszczone w plastikowej formie. Ciekawym zabiegiem jest plomba, która wskazuje miejsce, gdzie znajdują się panele dotykowe. Po usunięciu tej formy ukazuje się niewielkie kartonowe pudełeczko, w którym znajdziemy kabel ładowania, dokumentację oraz dodatkowe wymienne nakładki.

Jakość wykonania

Błyszczący plastik zazwyczaj nie wzbudza pozytywnych skojarzeń, a realme Buds Air 5 Pro zostały wykonane z tego materiału. Mikroryski stają się widoczne tylko pod wpływem światła, co stanowi jedyny aspekt, do którego można się przyczepić. Niemniej jednak, spasowanie poszczególnych elementów jest na wysokim poziomie. W kontakcie z etui użytkownik odnosi wrażenie korzystania z produktu segmentu premium.

Stem słuchawek, w porównaniu do poprzednika, przybrał większe rozmiary i został wykonany z matowego plastiku, mimo że na pierwszy rzut oka może wydawać się metalowy. Pomimo tego, że mogło się wydawać mylące, korzystanie z tych słuchawek nie powoduje żadnych rys. Materiał sam w sobie jest solidny i odporny na uszkodzenia.

Wygoda, gesty i aplikacja

realme Buds Air 5 Pro prezentują nieco większy rozmiar w porównaniu do swojego poprzednika, zwłaszcza jeśli chodzi o tzw. „ogonek” wspomniany wyżej. Jest zaokrąglony w miejscach, gdzie może stykać się ze skórą, co eliminuje ryzyko podrażnień. Kształt korpusu pozostał niezmieniony, co oznacza, że mamy do czynienia z wygodnymi słuchawkami o opływowym kształcie nakładek.

Gesty obsługiwane są poprzez panel dotykowy. W przypadku realme użytkownik ma do dyspozycji zarówno podwójne, jak i potrójne stuknięcia, wraz z możliwością przytrzymania palca. Rozkład gestów prezentuje się następująco:

Podwójne stuknięcie:

 • Otwórz/pauza
 • Następny utwór
 • Asystent głosowy

Potrójne stuknięcie:

 • Poprzedni utwór
 • Następny utwór
 • Zwiększenie/zmniejszenie głośności
 • Asystent głosowy
 • Tryb Gry

Przytrzymanie:

 • Tryby eliminacji hałasu
 • Asystent głosowy
 • Tryb Gry

Niestety, również realme nie wykazało się innowacyjnym podejściem w tym przypadku. Brakuje funkcji takich jak obsługa przesunięcia w górę/dół w celu regulacji głośności czy podwójnego stuknięcia z przytrzymaniem dla obsługi kolejnych gestów. Panel dotykowy okazuje się być bardzo czuły, co czasem prowadzi do przypadkowego działania trzykrotnego stuknięcia, nawet po wykonaniu podwójnego stuknięcia.

Aplikacja realme Link stanowi centralny punkt dla całego ekosystemu realme, jednak skoncentruję się wyłącznie na opcjach dostępnych dla Buds Air 5 Pro. W ramach tych słuchawek użytkownik ma dostęp do różnych funkcji, takich jak kontrola aktywnej redukcji hałasu, konfiguracja efektów dźwiękowych obejmująca inne strojenie, dynamiczny bas, LDAC, realizację dźwięku w 360 stopniach oraz korekcję dźwięku dostosowaną do indywidualnych preferencji słuchowych. Dodatkowo, aplikacja umożliwia sprawdzenie dopasowania nakładek, konfigurację gestów, przełączanie między dwoma urządzeniami oraz aktywację trybu gry.

Bateria

realme Buds Air 5 Pro posiadają szczegółowy opis baterii na stronie producenta. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że opis ten jest bardzo trafny. Warto jednak podkreślić, że przy głośności ustawionej na 50% w połączeniu z urządzeniem iOS słuchawki naprawdę imponują wydajnością i oferują dźwięk o intensywności porównywalnej do osiągnięcia na około 70% głośności w przypadku AirPods Pro Gen.2.

Etui realme Buds Air 5 Pro, przy poziomie naładowania na poziomie 50%, zapewnia imponujący czas pracy wynoszący do 40 godzin, co obejmuje 28 godzin z aktywną redukcją hałasu (ANC) oraz 20 godzin z włączonym kodekiem LDAC. Słuchawki zaś mogą analogicznie działać nieprzerwanie przez 10, 7 oraz 5 godzin. Osobiście uważam, że to bardzo imponujące osiągnięcie i wynik, który zdecydowanie spełnia wysokie oczekiwania.

Mikrofon

Słuchawki realme Buds Air 5 Pro wyposażone są w doskonały zestaw mikrofonów. Podczas rozmów w zatłoczonych środkach komunikacji miejskiej, w pociągu, podczas wietrznych spacerów czy w centrum miasta doświadczyłem jednego wspólnego elementu – znakomitego wyciszania otoczenia. Bez względu na warunki zawsze byłem wyjątkowo dobrze słyszalny, a rozmowy nie ulegały przerwom z powodu różnych zakłóceń.

Tryb Transparentny

realme Buds Air 5 Pro prezentują tryb transparentny, konkurujący skutecznie z flagowymi, znacznie droższymi modelami. Dźwięk w tym trybie jest klarowny, wyrazisty, a co najważniejsze – potrafi redukować bardziej uciążliwe dźwięki, czyli hałas. Korzystając z tych słuchawek, nie napotykałem trudności podczas rozmów ze studentami, słuchania nadjeżdżających samochodów czy nawet podczas dokonywania zakupów w sklepie. W tym zakresie realme udowadnia, że do nabycia wysokiej jakości słuchawek nie trzeba sięgać po modele o czterocyfrowych kwotach.

realme Buds Air 5 Pro - produkt1

Redukcja hałasu

realme Buds Air 5 Pro oferują też imponujące tłumienie dźwięku, działające na poziomie 50 dB. Przy ustawieniu głośności na 50% podczas połączenia z iPhone’em, możliwe jest całkowite odcięcie od otoczenia. Dźwięki stukającej klawiatury w domu, hałas komunikacji miejskiej czy rozmowy kolegów ze studiów – wszystko staje się zupełnie niesłyszalne. Jeśli miałbym określić ANC w AirPods Pro Gen.2 jako najlepsze obecnie dostępne w słuchawkach TWS to realme Buds Air 5 Pro plasują się niedaleko za nimi. To pierwszy raz, kiedy tak silnie zaskoczony jestem działaniem funkcji ANC w słuchawkach oferowanych w bardziej przystępnym budżecie (chociaż jeszcze czekają na mnie Moondrop Space Travel). Niemniej jednak ANC w Buds Air 5 Pro prezentuje się bardzo potężnie, co sprawia, że każdy użytkownik znajdzie tutaj coś dla siebie.

Brzmienie

W realme Buds Air 5 Pro zaimplementowano dwia różne przetworniki. Producent postanowił wykorzystać standardowy dynamiczny głośnik, a także dodać wsparcie w postaci drugiego przetwornika – planarnego. Ten drugi przetwornik jest kluczowy zarówno dla funkcji aktywnej redukcji hałasu (ANC), jak i przede wszystkim dla jakości dźwięku.

Frequency Response Graph, autor: repancipher. Target: IEF Neutral 2023 + 5 dB Bass – Crinacle

Mimo, że obecnie stopniowo odchodzimy od standardowych pomiarów z użyciem normy IEC60318-4 dla słuchawek dokanałowych, na rzecz Brüel & Kjær type 5128, które pozbawione jest wad poprzednika, to nadal jesteśmy w stanie precyzyjnie ocenić brzmienie słuchawek przy użyciu normy starej normy IEC 711 (tj. 60318-4).

realme Buds Air 5 Pro charakteryzują się czystym brzmieniem, co jest rezultatem wzmocnienia ostatniej części pasma częstotliwości (wysokie treble/powietrze). Bas w tych słuchawkach jest głęboki i solidny. Miłośnicy niskich tonów na pewno znajdą satysfakcję, ponieważ niezależnie od gatunku muzycznego czy filmów, realme Buds Air 5 Pro stoją ponad konkurencją. Podczas słuchania utworu „Time” autorstwa Hansa Zimmera, można doświadczyć emocjonalnego wymiaru utworu, którego brakowało w przypadku niedawno recenzowanych słuchawek Huawei.

realme Buds Air 5 Pro - produkt3

Średnica w realme Buds Air 5 Pro jest naprawdę przyzwoita i zdecydowanie lepiej wyważona niż w większości produktów dostępnych na rynku. W mojej ocenie prezentuje się nawet lepiej niż Nothing Ear (2) (choć w tym porównaniu realme wyróżniają się lepszymi osiągami w kwestii ANC, mikrofonów, trybu transparentnego oraz baterii). Zarówno męski, jak i żeński wokal są pełne detali, nie przytłaczając innych instrumentów czy podkładu instrumentalnego. Wszystko współgra ze sobą bardzo dobrze, a brzmienie jest wyraziste i harmonijne.

Gitary, treble oraz perkusja brzmią nadzwyczaj dobrze, choć ze względu na bardzo wysoką detaliczność oraz czystość strojenia „mogą wydawać się” nieco przesadzone (grają tak czysto, że ktoś może to uznać za wadę). Niemniej jednak nie powodują uczucia kłucia w uszach, nawet przy większej głośności niż 70-80 dB. Każda struna gitary z górnej części pasma częstotliwości była bardzo wyraźna i brzmiała doskonale. Scena jest szeroka, ogólna głębia słuchawek istnieje, a separacja instrumentów wypada znakomicie, co ułatwia rozróżnienie, z jakiej strony dobiegają poszczególne dźwięki.

Podsumowanie realme Buds Air 5 Pro

Czy te słuchawki posiadają wady? Owszem, można wskazać kilka. System gestów oraz nadmiernie czuły panel dotykowy mogą być uznane za jedną z nich. Dodatkowo, problem z radzeniem sobie w warunkach silnego wiatru stanowi kolejny aspekt wart uwagi. Do tego dołączyć można delikatny szum w trybie transparentnym, choć nie jest on tak uciążliwy jak w przypadku słuchawek Huawei czy cmf/Nothing.

Jakie są zalety? realme Buds Air 5 Pro charakteryzują się bardzo dobrą żywotnością baterii, efektywnym trybem transparentnym, skuteczną aktywną redukcją hałasu oraz wysokiej jakości brzmieniem. Trudno oczekiwać czegoś więcej. Słuchawki niestety utrzymują swoją cenę na poziomie 399 zł, ale mam nadzieję, że w kolejnych miesiącach zanotujemy spadek tego kosztu. Chociaż dostępne są także Buds Air 5, tańsze o 100 zł, informacji na ich temat brakuje. Warto jednak zaznaczyć, że realme Buds Air 5 Pro stanowią solidną konkurencję dla Nothing Ear (2) (są praktycznie w każdym aspekcie lepsze) i moim zdaniem warto zamiast propozycji z Londynu zaopatrzyć się w te perełeczki.

Rekomendacja EnvyTech
Dziękuję serdecznie sklepowi x-kom, który wypożyczył sprzęt do testów.
realme Buds Air 5 Pro - Zdjęcie wyróżniające
Ocena końcowa
4.3
Jakość wykonania 4.0
Komfort użytkowania 4.5
Aplikacja 4.0
Kontrola hałasu 5.0
Brzmienie 4.0
Udostępnij ten artykuł
przez Damian Gola
Czołem, jestem Damian, szerzej znany jako Hinis. Interesuję się elektroniką, głównie peryferiami komputerowymi. Najczęściej zdarza mi się testować produkty z kategorii "Audio", bo to na nich znam się najlepiej. Czas wolny spędzam na słuchaniu muzyki (głównie katuję ciężkie gatunki) oraz ogrywam tytuły RPG.
Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *